![](http://kaprizen.com/data/articles/display/v5nvku4ix038bq0o0dsgk7vjtcogofas.jpg)
Без значение дали става въпрос за прием от дете, или от възрастен, антибиотиците често пораждат съмнения у хората. Днес, сме свикнали да прибягваме към тях веднага щом усетим леките признаци на хрема. От друга страна, има и крайности от другия бряг. Някои хора изцяло отричат антибиотика, като го възприемат за най-вредното лекарство, което изобщо може да бъде предписано и при грип, и при простуда. Всички тези съмнения се дължат най-вече на митовете, които кръжат около антиобиотиците. Точно те ни объркват още повече. Затова вместо да продължаваме да умуваме без наличните факти – особено в сезона на вирусите и настинките – нека заедно разбием най-често срещаните митове за антибиотиците.
Настинката няма как да премине без антибиотик. Нищо подобно. Първо, ако говорим за съвсем лека простуда, народните методи, комбинирани с подходящи по-леки лекарства срещу кашлица и хрема са напълно достатъчни да ви излекуват. Освен това, има и друго положение. По-тежките настинки са форми на съвкупност от различни бактерии и вируси, докато самият антибиотик изначало се предписва да бори ангина, бронхит, синузит, пневмония и т.н.
Антибиотиците са вид имуностимулатори. И това изобщо не е вярно. Имуностимулатори приемаме до момента на заболяването. Всъщност, ние ги пием, за да не достигаме до такъв момент, да се предпазим от вируси и грип. Антибиотиците обаче са задължителни, когато болестта ни е достигнала достатъчно тежка форма, за да не може да се повлияе от друго, по-леко лекарство. Това обаче не означава, че те са имуностимулатори. Напротив – тези лекарства са склонни дори да разрушават имунната ни система. Така, ако свикнем винаги и по всяка причина да пием антибиотици, ние се поставяме сами в затворен кръг – колкото повече ги пием, толкова по-често започваме и да се разболяваме, защото самият ни организъм отслабва и свиква да се лекува само посредством тези хапчета.
Антибиотиците са с ужасно много странични ефекти. И това не е така. Вярно е, много от антибиотиците са с листовки, които описват надълго и нашироко страничните им ефекти. Те обаче не се проявяват при всички, а са по-скоро изключения. Всъщност, истината е, че антибиотикът винаги има едни и същи и не толкова силни или пък много странични ефекти и това са липса на апетит, поява на малки пъпчици по лицето, ако по принцип сте склонни към тях, леки смущения в храносмилателната система. Нищо повече!
Антибиотиците са прекалено силни и затова трябва задължително да се приемат след хранене! Няма такова стандартно правило. Ще срещнете и антибиотици, които щадят стомаха и могат да се дават през целия ден, а други имат по-особено действие и затова даже трябва да се приемат на гладно, в повечето случаи сутрин.