Какво е Антракс? Причини, симптоми и лечение!
Публикувано от admin   В категория Други   На дата 24.07.2015 в 12:43

Антраксът е една доста древна и много опасна болест, която неочаквано се появи и в България преди броени дни. Сигурно знаете, че във Варна вече се вземат много сериозни мерки против разпространението на заразата и най-вероятно се питате какво точно представлява Антраксът и какви са неговите симптоми, а ето какво трябва да знаете:

Първите сведения за Антракс датират още отпреди 32 000 години, когато са открити спори от въпросният бацил в мамут, който е намерен в Япония и по-точно река Хрома. Учените смятат, че когато спорите са дълбоко в почвата, те се запазват в продължение на 70 години, а може би и повече, като най-често се активизират след силни дъждове, които отмиват горният защитен слой на почвата, а слънцето допълнително спомага за развитието на Антракса

Самата бактерия Bacillus anthracsis е с пръчковидна форма и е изключително опасна. Характеризира се с остро и тежко инфекциозно заболяване, което се усеща от хората като стомашно-чревно разтройство. Бацилът потиска фагоцитозата, която е много важна за нашето тяло, тъй като защитава имунната ни система, а Антраксът я елиминира, което е причината заразата да води до летален край, особено в миналото, когато е нямало ефикасни средства за лечение. 

Ако се почувствате зле и ви заболи корема, е препоръчително да се консултирате с медицинско лице. Разбира се, място за паника няма. Ако случайно сте се заразили с Антракс, то ще видите синя пъпка по тялото си, най-често по крайниците (ръцете). Инкубационният период е 2-8 дена, така че можете навреме да се справите със заразата. Бацилът не се предава по въздух, тъй като не е издръжлив във външа среда, но се предава чрез месо от заразени животни. Препоръчително е когато купувате месо от магазина да го подлагате на силна термична обработка. Когато месото се вари или пържи няма опасност за вас, но ако е на скара, то е възможно да останат бацили, които да попаднат във вашето тяло. 

Симптомите на Антракса започват със загуба на апетит, адинамия, висока температура, главоболие и плътно червено петно по кожата, което при разчесване се превръща в малка язва. Възможна е и белодробна форма на Антракс, която е много по-тежка и се характеризира с гадене, силни болки в корема, треска, изхождане на кървави изпражнения. Много бързо се развива сърдечно-съдова недостатъчност, която пък води до смърт. 

Източници на заразата в повечето случаи са диви или домашни тревопасни животни. Тъй като те пасат трева, много често поглъщат и част от почвата, а бацилите се крият именно там, образувайки устойчиви спори с дълга продължителност на живота. 

Лечението на Антракс е възможно, благодарение на съвременната медицина и добре познатите ни антибиотици. Не можете да използвате народна медицина и да се лекувате сами. Задължително трябва да бъдете наблюдавани от специалист и да консумирате избрани храни.

Как да се предпазим от Антракс? 

Хигиената е най-важната превантивна мярка. Ако гледате животни, то трябва често да проветрявате помещението, в което ги отглеждате, да си миете редовно ръцете, да носите предпазно облекло. Ако забележите смъртни случаи в стадото, то незабавно трябва да се консултирате с ветеринар. Също така измивайте добре плодовете и зеленчуците, тъй като те също се хранят от почвата и е възможно да са заразени. Месото и млякото от животните трябва да преминава през термична обработка, а също така избягвайте консумацията на прясно сирене.

Харесайте страницата ни във Facebook

Вижте най-харесваните снимки, статии и албуми директно чрез Facebook