#1 2010-04-20 20:48:22

devil_girl98
Member
Registered: 2010-04-20
Posts: 4

Re: На тема''Биoлогия''

Здравейте на всички.Трябва да отговоря на един въпрос,но не намирам нищо ако знаете нещо помогнете моля ви..Ето го и въпростът.

Каква е ролята на биологично активните вещества в борбата с вредителите?

Offline

#2 2010-04-21 05:50:00

Brutallity
Member
From: София
Registered: 2010-03-13
Posts: 1,285

Re: На тема''Биoлогия''

Оффтопик :
А въпроса не разбираш ли ?
и кой подяволите ви пита такива неща в 6ти клас...


All lives end. All hearts are broken. Caring is not an advantage.

---- A morbid obsession in black and white.
-- Cognac, Lilac.
-Morgenstern.

Offline

#3 2010-04-21 07:21:36

Black Diamond
Member
From: Пловдuв
Registered: 2008-11-28
Posts: 41,121

Re: На тема''Биoлогия''

Първите сведения за борба с вредителите  сме получили от записките на Плиний Стари,тогава срещу вредителите  се е използвало глина,пепел,тор,сяра,приготвяли са сложни смеси,които се употребяват и днес.

Китайците още в 7 век пр.н.е.са използвали биологични методи за борба,като са привличали скорци и бръмбари в цитрусовите градини за борба с вредителите.


През Средновековието са предпочитали да отправят молитва към Бога и да се оплакват в църковния съд.Така през 1481 г. в Швейцария са били съдени бръмбарите,а през 1585 г. -вредителите по лозята.От средата на 19 век започват да използват химически методи за борба,предимно продукти от мед,арсен, живак,и да наричат препаратите,които убиват насекомите инсектициди,те били много отровни и вредни за хората и топлокръвните животни.Към 50-те год.на 20 век химиците са изпробвали повече от 10 000 нови химични вещества,получени по синтетичен път.Общото производство на тези препарати надминало 15 млн.,те били разпръснати на площ 4 млрд.хка,най-разпространен станал ДДТ.

За да се освободят от насекомите,започнали да разпръскват ДДТ навсякъде,тъй като този вълшебен прах по думите на създателя си химика д-р Пол Мюлер е напълно безвреден за човека,а смъртоносен за насекомите,дори само миризмата му.Ето защо ДДТ бързо завзел целия свят.

Такава химична атака е позволила да се намали броя на вредителите и да се увеличи световната реколта.Но след 25 год. активно използване на химични средства станало ясно за вредата,която нанасят отровните химикали.Няколко год.след интензивното използване на инсектицидите,по-точно ДДТ,в ябълковите градини се появили акари,не по-малко опасни от ябълковите молци,и др.насекоми срещу които се е използвало ДДТ.Откъде са се взели? Оказало се,че убивайки вредните акари, те са унищожили и полезните,тези които се хранели с растителноядни акари.Всичко в природата е взаимосвързано.Британски учени открили ДДТ токсини в ябълките и картофите,американски учени открили същите токсини в тютюна,птиците,бозайниците,дори в млякото на пингвините в Арктика.Шведски учени са открили ДДТ в рибата от Балтийско море.Десет години в САЩ опрашвали с ДДТ иглолистните гори на площ 350 000 хка,но след три години горите били нападнати от акари и напълно изядени.Оказало се че ДДТ е убило entomophagous hvoevertk,създавайки условия за тяхното възпроизвеждане.

В България ДДТ е използвано за унищожаване на молците,а били унищожени хищните и насекомоядни птици,молеца е оцелял и започнал отново инвазията си в горите.В Онтарио след напръскване на отрови черните мухи не изчезнали,а напротив- броя им се увеличил до 17 пъти.

Както можете да забележите,използването на пестициди може да доведе до неочаквана експлозия в някой участъци на екосистемата.

В резултат на използваните отрови в природата се случили големи промени:останали по-малко птици,черупките на яйцата им станали меки,във водоемите започнали да загиват рибите,намалял броя на малките животни,хранещи се с насекоми,а насекомите-обратно:станали повече,временно броя им намалял,а след това рязко се повишил.
Оказало се,че насекомите привикнали към отровата,изработил се имунитет.Ако до 1967г. е имало само един устойчив вид-домашната муха,разпространена в целия континент,в момента има около 3 000 видове насекоми,които се характеризират с привикване към токсичните вещества.Сред тези насекоми поколението е по-здраво и устойчиво на отровите.

За да се преодолее тази съпротива,трябва да се увеличи дозата на инсектицидите,но това не гарантира успех в борбата срещу вредителите.Ето защо,за да се намали замърсяването на околната среда става въпрос за замяна на хлорирани органични продукти с по-малко вредни органофосфатни,намаляване площта на замърсяване и развитие на биологичните методи за борба,които са едни от най-важните раздели в Международната биологична програма,която предвижда рационалното използване на световните органични ресурси.

След ДДТ на международния пазар се появили 60 000 вида химични препарати,които не представляват опасност за човека.Но едно е ясно,че те убиват паразитите,но след изполването им се нарушава биологичното равновесие в природата.
Какъв е изхода от химичното замърсяване в природата?

1.Да се забрани употребата на ДДТ,свалено от производство през 1970 г.Дори и сега в далечния Север,убити бели мечки,моржове,бели яребици-съдържат токсин на ДДТ.
2.С помощта на entomophagous да се подобри биологичния контрол на вредителите,за да са икономически изгодни.

Сега започва да се развива микробиометод(използване на естествените врагове на насекомите),безвредни за околната среда,но много ефективни.

Един ден при Чарлз Дарвин дошли местните фермери за съвет: какво да направят,ако има добра реколта детелина,но изведнъж започне да спада рязко.Дарвин ги посъветвал да занесат по-големи котки,той много добре знаел,че червената детелина се опрашва от пчелите,като нектарника на цветовете е скрит дълбоко и медоносните пчели не могат да го достигнат.По това време в Англия се размножили полски мишки,които опустошавали пчелните гнезда.За това,за да се възстанови броя на пчелите,трябвало да се справят с мишките с помощта на котките.

В днешно време учените привличат така наречените феромони- биологично активни вещества,носители на химическа информация,аналог на половите хранителните и общи хормони на насекомите.Често се използват полови феромони като реакция към миризми,мъжките пеперуди летят 3-8 км,до като не намерят женска.

Използването на феромоните и хормоналните препарати откриват нова страница в историята на продуктите за защита на растенията.С тяхна помощ може успешно да се борим с молците.

Освен това се приемат биопрепарати:ентобактерин,инсектин,дендробацилин и др.,но това не е достатъчно в борбата срещу вредителите.

Всички страни понасят големи загуби,само в САЩ ежегодно има икономически загуби причинени от насекоми в размер на 4 млрд.долара.

Поведението на насекомите не винаги може да се обясни само с инстинкти,известна е жестоката война между мравките и термитите на всичките 5 континента.Според древна легенда мравките търсят "сърцето си",което са откраднали термитите,за това бързо се измиват термитниците.Но в действителност те не търсят "сърце",а алкалоиди,етерични масла и спирт,съдържащи се в сока на кожата на термитите.С тяхна помощ при мравките бързо настъпва полово съзряване,осъществява се възпроизводство на себеподобни.
Много насекоми отделят секрет,който или е средство за защита, или има привлекателни качества за противоположния пол.Някой от насекомите отделят секрет,който причинява парализа,термитите отделят течност,която разяжда не само метала,но и стъклото.

Мравки(от нов вид) във връзка със складираната стока в складовете на Западна Европа са се приспособили да изливат мравчена киселина в консервите,до тогава,докато не се появи дупка.

Водния бръмбар използва като средство за защита и отбрана токсин,който предизвиква апатия.Рибата отваря уста,а бръмбара бяга.Пчелата при ужилване издава мирис на бананово масло,което е сигнал за атака,за това целия рояк отпуска жило,като се старае да го забие в противника.

Известно е,че водните бълхи сигнализират за химично замърсяване на реките и водоемите.Ако водата е без отровни примеси,израстват само женските,ако примесите са малко- се появяват и мъжки и женски,но ако концентрацията на отровата се повиши,израства само едно поколение от мъжки пол.

Реакцията към миризми е добре развита при някой видове мухи и бръмбари.
Японския генетик Кикучи е разработил метод за откриване на наркотици с помощта на мухи-Drosophila.Чувствителността на живия детектор е толкова голяма,че контрола може да стане по-лесен и ефективен.

Според английския учен Autruma,на сеизмичните вибрации на Земята реагира обикновения скакалец,който чувства колебанията,както виждаме вредните видове могат да бъдат и полезни.

За насекомите може да се разказва много,техния свят е удивителен,а поведението и нрава им неочаквани.

Много се знае за насекомите,но има още много загадки,само разумното отношение към тях,внимателния подбор на методите за контрол на вредителите,правилното използване на защитните средства,отчитане на всички биолого-екологични особености на вредителите ще позволи да се запази пълна хармония между всички компоненти на природните съобщества,да се поддържа биологичното равновесие в екосистемите.


"Жените, които се стремят да бъдат равни с мъжете, не са достатъчно амбициозни."
Мерилин Монро

Offline

#4 2010-04-21 17:27:29

Sisi7u
*-_c0oL StaR_-*
From: градът на прокълнаtиtе . !! .
Registered: 2010-03-06
Posts: 4,943

Re: На тема''Биoлогия''

не искам да се заяждам, но в заглавието си изпуснала буква ;]]
На тема''Биология''
май си гладна,а ?!
laugh  smile  sun


[img]http://prikachi.com/images/452/3028452n.jpg[/img]

Offline

Харесайте страницата ни във Facebook

Вижте най-харесваните снимки, статии и албуми директно чрез Facebook