#1 2013-02-11 13:43:37

el.nihatova
Member
Registered: 2010-11-26
Posts: 80

Re: Учене в чужбина

Здравейте! Аз съм 9 клас и след като завърша искам да уча в чужбина. Въпросът ми е: как може да стане това т.е. къде се държат изпити? Тук в България или в страната където искам да уча? И познавате ли някой, който учи в чужбина - трудно ли е? О, и да! Ако държа изпит за колеж (университет) в чужбина мога ли да държа изпит и за БГ университет? Неща от този сорт. Ще съм ви много благодарна ако ми помогнете.  smile

Offline

#2 2013-02-11 16:58:04

ttiiniie^^
Member
From: Saint Petersburg.
Registered: 2010-12-17
Posts: 1,519
Website

Re: Учене в чужбина

Коя държава те интересува? Ще ти обясня г/д как са нещата за Обединеното Кралство.
Как може да стане това т.е. къде се държат изпити? Тук в България или в страната където искам да уча? - В България се държат изпити. Ако например искаш да учиш във Великобритания държиш IELTS или TOEFL, а може и двата. IELTS знам, че може да се държи в София, Пловдив, Варна и Бургас. Имаш срокове за спазване, които обикновено са между октомври - януари и април - август. Изкарваш определен брой точки и подаваш документи. Документите можеш да си ги подадеш ти, а може и чрез фирма (Интеграл, например), но тогава им даваш около 400+ лева, а дори нямаш достъп до акаунта си. Тоест, ако нещо се обърка те дори няма да разбереш и всичко отива на кино. В сайта на университета, който си си харесала пише какви са изискванията. За кандидатстването ти трябва и мотивационно писмо, в което обясняваш защо искаш да учиш именно в този университет и защо трябва да изберат теб (за едно място се борят около 10 човека). Трябва ти и препоръка от учител (по английски, например).
И познавате ли някой, който учи в чужбина - трудно ли е? - Аз лично не познавам никой, но ако си знаеш езика и всичко по специалността едва ли ще ти е много трудно.
О, и да! Ако държа изпит за колеж (университет) в чужбина мога ли да държа изпит и за БГ университет? - Да. Обикновено изпитите за университетите в чужбина се държат много по - рано от тези в БГ (мисля, че в 11 клас се държаха тези за Обединеното Кралство).

Ето тези сайтове ще ти помогнат много, ако си се насочила натам: http://www.britishcouncil.org/
http://www.ucas.ac.uk/

Ако имаш други въпроси - питай.


Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.
Tumblr.

Offline

#3 2013-02-11 21:37:17

Luciinceto0o
Member
Registered: 2012-08-16
Posts: 43

Re: Учене в чужбина

Ами,аз знам за една програма(в момента не се сещам за име,извинявай за което).Има дадени 2/3 в крайни случаи 4 стипендии за цяла България и изпита се взима в края на учебната година във всеки от тези по-големите градове(Варна,Бургас,София,Пловдив,Велико Търново и още).После,ако си попаднал(първите 20% мисля)отиваш на втори изпит и там същото и после разпределят стипендиите и се мъчеш да отидеш в страната в която искаш(например има стипендия за САЩ и Канада и пак държиш изпит,за да влезеш в един от уневерситетите) и после след като влезеш(ако влезеш)можеш да влезеш в всеки колеж който пожелаеш.Мога да разпитам по подробно,защото малко(всъщност доста) лошо го обесних,но все пак се надявам да съм помогнала.
  А относно дали е трудно ми казаха,че не струват по Математика(аз нали съм МГ и всички за математика говорят)и че било много лесно


"Ако съдбата е против, тогава защо се срещнахме?"
http://25.media.tumblr.com/25bade952d4f … o1_500.gif
http://247.alle.bg/

Offline

#4 2013-02-13 14:22:52

el.nihatova
Member
Registered: 2010-11-26
Posts: 80

Re: Учене в чужбина

Благодаря ви много. Може ли да ми кажеш името на програмата, ако си я спомниш? И Сега се сетих за още неща. Изпитите по точно определени предмети ли се държат или ние си ги избираме? И за подготовка за изпитите - има ли такива места, където да се подготвим или всеки сам?

Offline

#5 2013-02-16 11:20:28

ttiiniie^^
Member
From: Saint Petersburg.
Registered: 2010-12-17
Posts: 1,519
Website

Re: Учене в чужбина

Изпитите по точно определени предмети ли се държат или ние си ги избираме? - Зависи от специалността, която си си избрала, но задължително държиш изпит по английски (IB (един от най - трудните), IELTS, TOEFL и т.н). Ако кандидатстваш с право например, е добре да имаш хубави годишни оценки по история от 9-ти клас до 12 (по принцип се гледат само оценките, но ти си направи и матурата).
И за подготовка за изпитите - има ли такива места, където да се подготвим или всеки сам? - За изпитите по английски знам, че има, но можеш и сама да се подготвяш.


Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.
Tumblr.

Offline

#6 2013-02-16 16:15:41

el.nihatova
Member
Registered: 2010-11-26
Posts: 80

Re: Учене в чужбина

Благодаря!

Offline

Харесайте страницата ни във Facebook

Вижте най-харесваните снимки, статии и албуми директно чрез Facebook