#1 2012-12-17 17:22:10

Dr.Predator
Member
From: Sin City
Registered: 2010-11-21
Posts: 617
Website

Re: Анорексия, Булимия, Хранителни разстройства...

Поразрових се и не открих конкретна тема свързана с това, така че...
Малко неприятна тема, но пък много актуална според мен...Намирам темата за още по-актуална, тъй като за 7 години в модерния балет и гиманстиката съм вижадала доста такива случаи и съм меко казано отвратена от средствата, с които си служат най-вече гимнастички и манекенки, а напоследък и все повече обикновени момичета, за да постигнат ''идеалан фигура''. Истината е, че в по-тежките си форми двете болести водят до много трагичен външен вид, към който никой не би се стремил. Окапване на косата и ноктите, посивяване на кожата, пожълтяване на зъбите и още куп други нелицеприятни факти... Предполагам, че повечето от вас са наясно какво представляват Анорексията и Булимията, но все пак...

Анорексия - Всико тук се започва от психиката както при доста други познати ни болести. Медийте и всички останали предаватели в днешно време излъчват предостатъчно материал, който да накара дори една добре изглеждаща жена да се чувства зле в кожата си. И се започва с нереалната представа за идеална фигурна, а оттам и за идеалната жена... Болестта се характеризира с високо поднормено тегло, доброволно гладуване или повръщане когато болния си ''позволи'' да хапне малко, маниакален страх от напълняване, броене на всичко до последната калория(повярвайте ми, виждала съм го, оттам се започва), а в повечето случаи се стига и до прекомерната употреба на разхлабителни, което не е никак здравословно за организма. Правилното име на болестта е Анорексия нервоза, но на повечето от нас е известно в съкратения вариант.

Булимия - Булимията и Анорексията често се бъркат и е съвсем основателно, тъй като приликите между двете болести са много. Булимията обаче има по-тежки симптоми, а последиците често могат да бъдат и доста по-фатални, тъй като боледуващите изпадат в изключително тежка депресия и не са редки случаите на самоубийство. За разлика от анорексичките, булимичките изпитват вина и дори омраза към самите себе си. Често стават до толкова критични към себе си, че губят контрол над действията си. За тях е и по-характерно предизвикването на повръщане. Ако сте виждали булимичка сте наясно и за нарушените им представи за нормата на тяхното тегло, дори прекомерно слаби те ненавиждат фигурата и се стремят към по-малко. Булимията се характеризира освен с всичко изброено до тук и с прекомерна умора на мускулите, отпадналост и обезводняване, предизвикано от повръщането, което може да доведе до смърт.

И при двете болести се изисква клинично лечение. Не че това не се знае по принцип, но всеки от нас си казва ''това не може да се случи на мен, никога няма да стигна до там''. Да, казвали са си го и много мои приятелки, но не една и две са припадали на тренировка заради горепосочените симптоми... Затова и мисля, че е толкова належащо да се обсъжда тази тема и се чудя какво е вашето мнение по въпроса, имате ли познати в подобна ситуация и как те са се справили с този проблем?


[img]http://i91.photobucket.com/albums/k300/vanilia_1/2445jpg.gif[/img]
Make it nasty

Dr.Predator

Offline

#2 2012-12-17 17:34:58

lady_ss1
Member
From: София
Registered: 2010-09-17
Posts: 21,410

Re: Анорексия, Булимия, Хранителни разстройства...

Изключително полезна тема. Сякаш ми четеш мислите. Лично мен, тази тема много ме вълнува и съм изключително недоволна от днешното поколение. Виждам го сред младите хора, дори и сред моите приятели, въпреки че нямам познати, които да са анорексици. За булимията може и да се поколебая.
Втълпявали са ми, че съм дебела, но се старая да не ги слушам. Нямам перфектна фигура, но не ми и трябва, защото си се харесвам такава, каквато съм си. Всеки човек трябва да се харесва такъв, какъвто е. Без да изпитва вина заради това, че той се харесва, а другите около него не се и едва ли не му викат, че имал голямо самочувствие. Вижте, хора, човек се ражда. Уникален и различен сам по себе си, защо трябва да се стреми към съвършенство, като нищо в природата не е такова? Човек преди всичко трябва да бъде себе си. Защо трябва да е като всички други? Не, трябва да бъде само и единствено себе си. Не трябва да оставяте другите да ви говорят, че сте дебели и еди какво си. Аз, лично, предпочитам да съм леко пълна, отколкото прекалено слаба. По-женствено е, повярвайте ми. (:
Човек трябва да има самоуважение към себе си. Само ако сте наистина дебели, ама знаете ли какво значи наистина да си дебел? Не да имате 4-5 килца над нормата, а много повече. Това вече НАИСТИНА ви застрашава живота, както анорексията и булимията. Не е хубаво нито да си много слаб, нито много дебел, определено. (:
За това: харесвайте се такива, каквито сте, защото вие сте себе си, уникални сте само по себе си! И не се комплексирвайте!

Offline

#3 2012-12-17 17:38:41

Billy_and_Tomy!
Member
From: София
Registered: 2009-10-20
Posts: 1,012

Re: Анорексия, Булимия, Хранителни разстройства...

Аз лично съм изпадала в такава ситуация и диагнозата ми беше анорексия. Не  беше точно анорексия, но бях започнала да я развивам, отслабвах и спрях да се храня. Добре, че всичко беше още в началото и си обърнах внимание, защото ако бях продължила така сега щях да бъда в болница. Ходих на психолози, защото всичко беше на психическа основа от това, че тази година съм 8 клас и нов клас, нови приятели и притеснения. Много се бях стреснала, защото ми бяха дали диета, която трябваше да спазвам, за да ми се възвърне апетита и килограмите. Обаче аз нямах никакъв апетит, бях свикнала да не се храня и беше много трудно в някои случай почти на сила съм яла. Не го препоръчвам на никого това.


[img]http://prikachi.com/images/290/2778290g.gif[/img]

Offline

#4 2012-12-17 18:28:06

snow white_99
Member
From: София
Registered: 2011-01-27
Posts: 996

Re: Анорексия, Булимия, Хранителни разстройства...

Една приятелка беше тръгнала по този път. За щастие забелязахме навреме и не се наложи да стигнем и до родители и психолози. Един ден просто спря да яде в училище. Възрастните не обръщат внимание на този проблем. Имаше една седмица в която почти не ядох(бяхме на зелено и храната не ми харесваше и не ми беше много до ядене) и веднага се забеляза поне при по-близките ми приятели. Естествено на връщане бях супер гладна и си ядох.


If you think this has a happy ending, you haven't been paying attention.

[img]http://25.media.tumblr.com/tumblr_m8cec9ilRs1qg3fxxo2_500.gif[/img]

Offline

#5 2012-12-17 18:38:10

miss_cute_kiss
Member
From: Somewhere in the oceans
Registered: 2010-11-20
Posts: 2,890

Re: Анорексия, Булимия, Хранителни разстройства...

Изключително полезна тема. Сякаш ми четеш мислите. Лично мен, тази тема много ме вълнува и съм изключително недоволна от днешното поколение. Виждам го сред младите хора, дори и сред моите приятели, въпреки че нямам познати, които да са анорексици. За булимията може и да се поколебая.
Втълпявали са ми, че съм дебела, но се старая да не ги слушам. Нямам перфектна фигура, но не ми и трябва, защото си се харесвам такава, каквато съм си. Всеки човек трябва да се харесва такъв, какъвто е. Без да изпитва вина заради това, че той се харесва, а другите около него не се и едва ли не му викат, че имал голямо самочувствие. Вижте, хора, човек се ражда. Уникален и различен сам по себе си, защо трябва да се стреми към съвършенство, като нищо в природата не е такова? Човек преди всичко трябва да бъде себе си. Защо трябва да е като всички други? Не, трябва да бъде само и единствено себе си. Не трябва да оставяте другите да ви говорят, че сте дебели и еди какво си. Аз, лично, предпочитам да съм леко пълна, отколкото прекалено слаба. По-женствено е, повярвайте ми. (:
Човек трябва да има самоуважение към себе си. Само ако сте наистина дебели, ама знаете ли какво значи наистина да си дебел? Не да имате 4-5 килца над нормата, а много повече. Това вече НАИСТИНА ви застрашава живота, както анорексията и булимията. Не е хубаво нито да си много слаб, нито много дебел, определено. (:
За това: харесвайте се такива, каквито сте, защото вие сте себе си, уникални сте само по себе си! И не се комплексирвайте!

Много точно казано. С:


[list=*]
[*]"Love,love,love...and what is it good for!?
Absolutely nothing."
[/*]
[/list]

Offline

#6 2012-12-17 19:56:21

snejkin
Member
Registered: 2010-06-16
Posts: 8

Re: Анорексия, Булимия, Хранителни разстройства...

Момичета не си го причинявайте никога. Няма да станете по-красиви, напротив точно обратното. Живота ти се превръща в ад и най-жалкото е, че няма връщане назад. Нямаш приятели, защото никой не иска луда болимичка за приятелка оставаш сам започваш да се самосъжаляваш и си мислиш че проблема е в външния ти вид. От три години се опитвам да спра с тва тъпо повръщане проблема е, че става трудно просто си свикнал да го правиш. Покрай мен и родителите ми страдат, не е лесно да им кажеш че от еди колко си време си съсипваш здравето. Не го правете момичета живейте си живота, защото ще дойде време да си спомняте тийнеиджърските години и те ще са само повръщане и депресии.

Offline

#7 2012-12-18 07:28:49

lovelyy_94
Member
Registered: 2010-11-30
Posts: 390

Re: Анорексия, Булимия, Хранителни разстройства...

Заради тези диети,които правех през последната 1 година си съсипах здравето.
Бях се толкова вманиачила че съм дебела,че ядях по една хапка на ядене и от нея ми ставаше тежко.Правех много упражнения и ядях единствено плодове и зеленчуци.Родителите ми постоянно ми се караха да ям,но аз отказвах.Слалих приблизително 21кг. и се чувствах отново дебела.Бях на прага на анорексията.Отвсякъде ми се виждаха кокали,бях станала кожа и кокали, а за моята височина не е красиво (172).Всички ми казваха че съм станала грозна и никой няма да ме хареса така слаба.Все се питах какво да направя за да бъда харесвана.Гладуването ми изпиваше енергията.Нямах сили да ходя.Постоянно ми беше лошо и ми причерняваше.Станах още по-бледа от преди и косата ми започна да опада много.Всички се плашеха от вида ми.Но благодарение на родителите ми,които настояваха да ям аз се оправих и качих килограми за да не бъда под нормата.Сега се чувствам и изглеждам перфектно и съжалявам за времето в които правех тези диети,защото заради тях вече 6 месеца нямам цикъл...
Момичета не си съсипвайте здравето заради диети.Когато растем ни трябва храна.
Аз отслабнах само заради предстоящия си бал.

Offline

#8 2012-12-18 16:38:34

Dr.Predator
Member
From: Sin City
Registered: 2010-11-21
Posts: 617
Website

Re: Анорексия, Булимия, Хранителни разстройства...

Твърдо убедена съм, че за психическо разстройство става дума. Това, мисля, никой няма да посмее да оспори. Тази думичка "анорексия" обаче, както лекари, така и немедицински лица я лепват като диагноза на когото трябва и когото не трябва. Писнало ми е всеки път, като отида на преглед и да ме питат спазвам ли диети, колко ям, да ме гледат съжалително и обезпокоено и да ми говорят, все едно съм на смъртно легло. Да не говорим какви глупости са ръсили на майка ми и са я наплашвали. Ако погледнат в която и да е таблица за съотношение "ръст-тегло", ще видят, че теглото ми напълно се вписва в границите на нормалното и разликата между идеалното тегло и моето не е по-голяма от тази на другите момичета.


[img]http://i91.photobucket.com/albums/k300/vanilia_1/2445jpg.gif[/img]
Make it nasty

Dr.Predator

Offline

Харесайте страницата ни във Facebook

Вижте най-харесваните снимки, статии и албуми директно чрез Facebook