#1 2010-04-11 16:36:22

mimitooo
Member
From: .::: Варна :::.
Registered: 2008-11-18
Posts: 7,606
Website

Re: Таковата!

Научно за българския език приложено в реалния живот
На симпозиум лингвисти обсъждат езиковите проблеми. По едно време така се обърнала посоката на дискусията, че всеки взел да хвали колко съвършен е неговият език, как дадено чувство можело най-добре да се изрази и т. н. Нашият представител слушал, слушал, па накрая му писнало да слуша глупости, станал и теглил следната реч:
"Дами и господа, моите почитания към вашите езици, но няма по-богат и цветист език от българския. Ето тук съм ви приготвил няколко примера в подкрепа на твърдението ми:
1. Кажете, има ли някой език на тази планета, на който да има дума, означаваща нещо средно между "капе" и "тече"? Няма такъв. Аз съм проверил специално. А на български има - "църцори".
2. Има ли някой език, на който да има 4 степени на сравнение - няма.
А на български има - далече, по-далече, най-далече, на майната си.
Или - готина, по-готина, най-готина, бафмааму.
3. Има ли език, в който да има минало незапомнено време? Хе хе - няма. А на нашенски има - Бил съм се бил напил.
4. Имате ли вие бъдеще евентуално време в миналото? Нямате. А ние имаме - щял съм бил да работя.
5. Колко начина имате по заобиколен начин да кажете "не знам", когато ви питат нещо? Общо взето всичките се свеждат до един: "I don't know"
"No idea" "I got no clue". А вижте ние колко по-заобиколно можем да го кажем: "Казва ли ти някой!", "А сега де!", "’Беш ли му мамата!", "А - сега ме хвана!"
6. И накрая, господа - хайде кажете - има ли език, в който да има една такава дума, която да може да замести всяка друга дума в този език? Няма! А на Български има - това е думата "такова".
На последната 6- та точка американският делегат не повярвал и казал "Не го вярвам това, че една дума може да замести коя да е дума в езика, аз лично ще проверя това!"
Разбира се Mr. Smith заповядайте в БГ да проверите!
И така мистър Томас Смит хванал самолета, прелетял океана и още веднага на аерогара София решил да пробва вълшебната дума. Отишъл на информацията и казал: "Моля ви, таковайте ми едно такси" - няма проблем, служителката набрала един номер и таксито пристига.
Изненаданият Мистър Смит се качва в таксито и казва на шофьора:
"Моля ви таковайте ме до най-луксозния хотел в София" - няма проблем
- бум в Шератон. Още по-изненадан отива на рецепцията и казва:
"Моля ви таковайте ми една стая за 5 нощувки" - няма проблем регистрират го дават му ключа и момчето му занася багажа до стаята.
Томас е като треснат, но продължава да тества думата не вярвайки на ушите и очите си - сяда в ресторанта и казва:
"Моля ви таковайте ми мешана такова с шопска такова и едно такова Каберне Совиньон" - след малко иде мешаната скара, шопската салата и виното.
"Oh my God, he was right - it really works" признал накрая Тома неверни. На сутринта станал и тръгнал към банята, но се сетил, че предишната вечер му направила впечатление една старинна сграда недалеч от хотела и един минувач го информирал, че това е Централна Баня, та нашият човек решил да я пробва как е, щото в неговата модерна държава няма такива работи. Влезнал човека да се къпе, но там нямало четка с дълга дръжка, с която да си търка гърба и той помолил един пич да му сапуниса гърба с думите "Моля ви, таковайте ме отзад". При което оня се оказал услужлив човечец - (ми чужденец все пак - няма да го оставим с впечатлението, че не сме гостоприемни я!) - и съответно го "таковал".
Томас Смит останал доста изненадан от събитията, но си замълчал (все пак чужда държава, може пък тук това да е нормално) и като се върнал в Щатите - споделил си преживяванията, при което доцент Ганев се плеснал по челото и казал: О, забравих да ви предупредя колега, че глаголът "таковам" се спряга неправилно на гол гъз....
rofl  rofl  rofl  rofl


[img]http://prikachi.com/images/381/3030381s.jpg[/img]

Offline

#2 2010-04-11 16:39:08

Black Diamond
Member
From: Пловдuв
Registered: 2008-11-28
Posts: 41,121

Re: Таковата!

хахха  laugh  laugh  laugh .. какво ли няма в нашия език


"Жените, които се стремят да бъдат равни с мъжете, не са достатъчно амбициозни."
Мерилин Монро

Offline

#3 2010-04-11 16:40:33

t3dencet0
Предупреден(а) за изгонване
Registered: 2009-11-01
Posts: 5,918
Website

Re: Таковата!

Божке.. rofl  rofl

Offline

#4 2010-04-11 16:42:45

LaPe7yYy
Suнshине..
From: LA.. <33
Registered: 2009-03-07
Posts: 4,314

Re: Таковата!

хаха... rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl


Damon & Elena
[img]http://prikachi.com/images/737/2554737b.gif[/img]
Don't let go, don't run away love,
I still got feelings you are my passion.
Don't let go, don't run away love
you are the one for me..
heart

Offline

#5 2010-04-11 16:44:38

JB.Smille
Member
Registered: 2010-03-28
Posts: 4,512

Re: Таковата!

laugh  laugh  rofl  rofl  rofl  rofl сПр rofl  rofl


The truth is I’ve never fooled anyone. I’ve let people fool themselves. They didn’t bother to find out who and what I was. Instead they would invent a character for me. I wouldn’t argue with them. They were obviously loving somebody I wasn’t.

Offline

#6 2010-04-11 16:45:45

talani
Member
From: Там дет' не си ти хD
Registered: 2009-05-31
Posts: 1,924

Re: Таковата!

Ахахах... rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl


The Vampire Diaries star
t3dencet0 star anity_kiss star  MiSteRry star Wiikkii star y0nit0y96 star Black Diamond star  monnssy star katsu star

Offline

#7 2010-04-11 16:47:34

PinkBubble
Предупреден(а) за изгонване
Registered: 2010-02-07
Posts: 7,806

Re: Таковата!

eee това ме разбиии rofl  rofl  rofl  rofl  rofl


The Greatest thing you`ll ever learn is just to love and be loved in return!!!
______________________________________
1о месеца  heart Обичам те  heart
______________________________________

Offline

#8 2010-04-11 16:48:29

zon4eto_91
Member
Registered: 2009-07-21
Posts: 1,357

Re: Таковата!

малеее rofl това ми уби rofl  rofl  rofl

2. Има ли някой език, на който да има 4 степени на сравнение - няма.
А на български има - далече, по-далече, най-далече, на майната си.
Или - готина, по-готина, най-готина, бафмааму.

rofl  rofl  rofl  rofl


Сърцето си не съм намерила на пътя
стъкло не съм и няма лесно да се счупя!!!

[img]http://prikachi.com/images/90/2349090r.jpg[/img]

Offline

#9 2010-04-11 16:52:38

vampire_-
Изгонен(а)
From: На майната си
Registered: 2009-04-29
Posts: 5,977

Re: Таковата!

Яко  rofl


Обърнах се и се втренчих в дългия път, който се виеше пред мен. Въздъхнах. Това пътуване нямаше да е кратко.
- Тогава започвай да вървиш, Роуз. - промълвих на себе си.
И потеглих напред, за да убия мъжа, когото обичах.

[img]http://prikachi.com/files/1621786v.jpg[/img]

Monni < 333
Zii < 333
Wessi < 33
Fallen < 33
Newii < 333
Pepii < 33
Ann < 33
Wiki < 33
Danni < 33

Offline

#10 2010-04-11 16:54:39

sisity17
» Choco Vampire
From: `London.<3
Registered: 2009-05-10
Posts: 6,032

Re: Таковата!

Якоо!! star Разби мее .. laugh


"Виждам лицата ви дори и през маските, които сте сложили върху тях,
играещи ролите на хора, които никога няма да бъдете..." : )

[img]http://prikachi.com/images/244/3949244Z.jpg[/img]

Offline

#11 2010-04-11 16:58:36

Breath Of Passion
Bitchy mod
From: In his mind..
Registered: 2008-12-26
Posts: 12,623

Re: Таковата!

Хахааа мега яко! laugh  laugh  rofl  rofl


Those who talk behind your back are behind you for a reason!


Джордже Балашевич

Offline

#12 2010-04-11 17:13:45

crazy___
Member
Registered: 2010-01-22
Posts: 301

Re: Таковата!

О, забравих да ви предупредя колега, че глаголът "таковам" се спряга неправилно на гол гъз.... rofl  rofl  rofl  rofl

Хаха laugh


[img]http://prikachi.com/files/1587114c.gif[/img]

Offline

#13 2010-04-11 17:17:24

bubon43
Member
Registered: 2009-04-29
Posts: 138

Re: Таковата!

eee това ме разбиии rofl  rofl  rofl  rofl  rofl

+1 rofl  rofl  rofl


Наlи знаеш.. не е vажно на mен да мi е хуbаво, а на tеб да tи е гаdно !! ;]]

Offline

#14 2010-04-11 17:21:06

xhuxhaxhu
Member
Registered: 2009-06-14
Posts: 8,009

Re: Таковата!

адскотоо  rofl  rofl  rofl

Offline

#15 2010-04-11 18:14:59

ludoto_muniche
Member
From: София
Registered: 2010-03-28
Posts: 592

Re: Таковата!

тва ме разби rofl(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)


music ...По лицето ми усмивката е трайна!
Щот на сърцето ми не пише MADE IN CHINA!!!. . . music

music ...Жив пример как последния стана пръв!
Не можеш да ме видиш, но съм в тебе като кръв!... music

Страничката ми в facebook . sun :3

Tumblr . :3

Offline

#16 2010-04-11 18:30:51

demito_didito
Member
From: Stockholm, Sweden
Registered: 2009-09-18
Posts: 2,246

Re: Таковата!

eee това ме разбиии rofl  rofl  rofl  rofl  rofl

4  е направо супер!!!

Offline

#17 2010-04-11 18:42:10

XxXchocolatefullyxXx
Cookie Monster
From: Vampville ]:)
Registered: 2009-10-19
Posts: 5,717

Re: Таковата!

Яко! rofl  rofl  rofl


•What doesn't kill you make you stronger...! •

Paper Monsters
vbox7: punk_princess28
[img]http://prikachi.com/images/9/3510009P.gif[/img]

Offline

#18 2010-04-11 18:48:38

cweety
Member
From: Ямбол .
Registered: 2009-08-13
Posts: 1,553

Re: Таковата!

тва ме разби rofl(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)


البشر هم الملائكة بجناح واحد، يجب أن تبني على الطيران

Offline

#19 2010-04-12 07:22:02

katsu
Member
From: Los Angeles
Registered: 2010-02-04
Posts: 325
Website

Re: Таковата!

тва ме разби  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl


be yourself :3

Offline

#20 2010-04-12 14:09:38

sunny13
Bitter*
Registered: 2009-07-26
Posts: 9,886

Re: Таковата!

хахха  laugh  laugh  laugh .. какво ли няма в нашия език


"Ако си решил да променяш живота си,давай.Не се обръщай назад,защото времето никога не чака."

Offline

#21 2010-04-14 12:03:35

Dennni
Member
Registered: 2009-12-30
Posts: 643

Re: Таковата!

хах  rofl  rofl  rofl(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)(rofl)


Научи се да оценяваш това, което имаш, преди времето да те накара да оцениш това, което си имал, (:

Offline

#22 2010-04-14 12:46:10

weschy.xD
Изгонен(а)
Registered: 2009-06-21
Posts: 9,118

Re: Таковата!

Хаххахахаахахахаааа rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl

Offline

#23 2010-04-15 17:05:21

sd21
Member
Registered: 2010-03-22
Posts: 14

Re: Таковата!

Суперскооо  laugh  laugh  laugh  rofl  rofl

Offline

#24 2010-04-15 17:06:31

xXx Fallen Angel xXX
Mrs B.
From: Los Angeles
Registered: 2010-04-01
Posts: 4,397
Website

Re: Таковата!

Хаххахахаахахахаааа rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl


- Hey, babe, whatcha doing?
- Just thinking..
- Me too! What are you thinking about?
- About you of course! And what are you thinking about?
- Well, I was thinking about baby dinosaurs, but it's nice to know you care about me.
- ...

Tumblr
[img]http://media.tumblr.com/tumblr_lovt27luE01qlp80y.jpg[/img]

Offline

#25 2010-04-15 17:43:48

kvartalnata_princesa
Member
From: Morganville,Texas
Registered: 2009-12-24
Posts: 344

Re: Таковата!

малей бруталното0  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl  rofl


...Morganville Vampires... <33

[img]http://prikachi.com/images/32/2342032f.jpg[/img]

Offline

Харесайте страницата ни във Facebook

Вижте най-харесваните снимки, статии и албуми директно чрез Facebook