#1 2013-02-20 17:53:16

Unstoppablє
Member
Registered: 2012-08-28
Posts: 9,514

Re: Из селото. |Завършена|

Това е една нова моя история, но е доста по - различна. В нея не се разказва за любов. Става дума за едно бедно, селяшко семейство, от времето на царете. Не съм сигурна дали ще има интерес, но нека да видим!

  • -Мария! Мария!
    Мария се завтече, когато чу, че майка ѝ спомена нейното име. Открехна дървената вратичка и подаде глава. Черните ѝ дълги коси се изсипаха върху рамото ѝ и нежно го покриха.
    - Кажи, мамичко? - гласът ѝ се понесе така невинно и сладко, сякаш думите бяха произнесени от ангел.
    - Ела да наглеждаш боба, че аз ке ходя на сбировка за данъци.
    - Добре, мамо - детето съвсем послушно влезе в малката стаичка, която беше и кухня и спалня и баня. Всъщност баня не беше. Те нямаха баня, нито тоалетна. Единствено се къпеха, когато беше лято, в реката. Имаше един специален ден за къпане, когато цялото село отиваше там да пере и да се къпе.
    - Внимавай да не заври, че току виж, прибрал се оня и няма с какво да го на'раним - рече майката и върза една шарена забрадка на главата си. Обикновено това ѝ беше премяната за някой по - специален случай.
    Мария остана самичка във вече затъмнялата стая. И на нея, като всяко дете, много й се искаше да излезе навън и да поиграе с другите селски деца, ама на! Не може. Трябва да гледа да не изври бобеца.
    Слънцето вече залязваше, а Мария продължаваше да стои в стаята и да си играе със една суха коричка хляб. Реши да излезе. Какво пък? Малко ще поиграе, па после ще се прибере, без да разбере майка й.
    Речено - сторено. Мария излезе навън и се заигра със синовете на ковача. Играха на какво ли не. Гонеха се, криеха се, ядосваха другите селяни и бяга от тях. Изведнъж нещо мина през ума на Мария и тя кресна:
    - Боба! - завтича се обратно. Когато отвори дървената врата, тръгна към огнището. Погледна в старото гърне и от ужас едва не припадна. Целият боб беше изврял и се беше изсипал в огъня!
    - Ами сега? Утепаха ме! - завайка се момичето

Offline

#2 2013-02-20 17:57:52

nedi
Independent
From: Albuquerque, New Mexico
Registered: 2010-05-20
Posts: 20,505

Re: Из селото. |Завършена|

Нещо хипер различно! Давай некст sun


[list=*]
[*]And if you're in love, then you are the lucky one,
'Cause most of us are bitter over someone.
Setting fire to our insides for fun,
to distract our hearts from ever missing them.
But I'm forever missing him...
[/*]
[/list]

Offline

#3 2013-02-20 18:01:39

lady_ss1
Member
From: София
Registered: 2010-09-17
Posts: 21,410

Re: Из селото. |Завършена|

Много различно и интересно. Давай следваща част!

П.П. По едно време и аз щях да пиша същата история със същото име на героинята.

Offline

#4 2013-02-20 18:04:04

Коди Мартин
Member
From: Russia, St, Petersburg
Registered: 2012-03-03
Posts: 10,437

Re: Из селото. |Завършена|

Браво, браво. Честно казано лично на мен би ми било много трудно да напиша разказ или история за едно селско семейство, защото първо думите биха ми куцали доста, а пък и в същото време, нямам чак толкова добро познаване върху темата. Адмирирам това, че си се заела така сериозно с историята и гарантирам, че ако се отнасяш с нея така сериозно, както с предишните ти разкази - ще се получи повече от невероятно.


[img]http://prikachi.com/images/652/6784652t.png[/img]

Offline

#5 2013-02-20 18:06:33

littlepartofme
Rebellion.
From: District 4
Registered: 2011-01-26
Posts: 3,248
Website

Re: Из селото. |Завършена|

Точно, защото историята ти е различна ми хареса.
Определено ще я следя.


[list=*]
[*]We made our plans down in the sand.[/*]
[/list]

Offline

#6 2013-02-20 18:07:12

Unstoppablє
Member
Registered: 2012-08-28
Posts: 9,514

Re: Из селото. |Завършена|

Благодаря ви много.  smile  hug
П.П, lady_ss1, съжалявам, ако съм "откраднала" един вид, твоята идея. Само кажи и ще изтрия всичко с помощта на модератор.
Ще пусна следващата може би утрe, а може и по - късно тази вечер. smile

Offline

#7 2013-02-20 18:08:22

lady_ss1
Member
From: София
Registered: 2010-09-17
Posts: 21,410

Re: Из селото. |Завършена|

Благодаря ви много.  smile  hug
П.П, lady_ss1, съжалявам, ако съм "откраднала" един вид, твоята идея. Само кажи и ще изтрия всичко с помощта на модератор.
Ще пусна следващата може би утрe, а може и по - късно тази вечер. smile

Не, глупости, няма проблем. Просто съвпадение  laugh  hug  hug  hug  hug

Offline

#8 2013-02-20 18:18:27

viktoriq_biserova
Member
Registered: 2010-05-14
Posts: 658

Re: Из селото. |Завършена|

Точно, защото историята ти е различна ми хареса.
Определено ще я следя.


♥¤..Let us die young or let us live forever.We don`t have a power but we never say never!!..¤♥
[img]http://static.rollingstone.ru/pic/ano/3/one_direction.jpg[/img]

Offline

#9 2013-02-20 18:41:57

Анджелика_
Member
From: Някъде из света
Registered: 2012-08-30
Posts: 471

Re: Из селото. |Завършена|

Нещо различно и интересно!Браво! (y)


Седнали да се занимават с моя живот...Мисля си-тогава, колко ли скучен  е техния?:D

Offline

#10 2013-02-20 19:05:30

Krusu123
Member
From: In my heart ..
Registered: 2012-07-21
Posts: 1,366
Website

Re: Из селото. |Завършена|

Оо супер е.. Наистина нещо различно. Много е хубаво ! Пускай некст !!  sun


Just because someone smiles all the time,
doesn't mean their life is perfect.

Offline

#11 2013-02-20 19:05:34

Sissy_love
Member
From: in purple clouds
Registered: 2012-03-30
Posts: 221

Re: Из селото. |Завършена|

Просто уникално...Една различна история!


Здравей.
Е,
обичам те
винаги съм и винаги ще те.
Това е.
Чао.

Offline

#12 2013-02-20 19:18:14

miss_cute_kiss
Member
From: Somewhere in the oceans
Registered: 2010-11-20
Posts: 2,890

Re: Из селото. |Завършена|

Просто уникално...Една различна история!


[list=*]
[*]"Love,love,love...and what is it good for!?
Absolutely nothing."
[/*]
[/list]

Offline

#13 2013-02-20 22:45:32

xnekfonikfox
Member
Registered: 2010-06-28
Posts: 21,552
Website

Re: Из селото. |Завършена|

Оо, още. sun


"Great loves? Maybe one, if you're lucky."

Offline

#14 2013-02-21 11:57:52

Unstoppablє
Member
Registered: 2012-08-28
Posts: 9,514

Re: Из селото. |Завършена|

Радвам се, че ви харесва! smile

Слънцето вече бе поело своя път и бавно се скриваше зад едни високи хълмове, където преди години българските войски са се покривали по пещерите. Мария седеше на земята и гледаше черното гърне. Навън почнаха да се чуват гласове на жени. Всички се прибираха при децата си с поредната тъжна физиономия, защото все пак се разделиха с единствените монети, които имаха.
Старата дървена врата се открехна и Невена* влезе. Тя свали премяната си, която включваше една шарена забрадка, и погледна към огнището. Мария все още стоеше, забила поглед в старото гърне.
- Чедо, мое, какво стана? - попита Невена
Мария не продума нищо. Знаеше, че е направила беля, но не искаше да си признае, макар че всеки момент майка ѝ ще разбере. Невена взе една сопа, която обикновено използваше, за да бърка боба. Отиде до огнището и се стресна.
- Мария! Що стана с боба?
От очите на момичето се стекоха две големи сълзи и покриха мръсните ѝ бузки. Търкулнаха се бавно и капнаха върху скъсаната рокличка. Майка ѝ я хвана за ръката и я раздруса.
- Мария! Що стана с боба? - повтори тя, като вече повиши тон
- Завря, мамичко - подсмърчайки едвам продума Мария
Невена хвана за косата детето и го накара да стане.
- Рипай бързо до хлебницата** и кажи на Симеон, че азе те пращам - каза майката и нервно пусна косата на Мария - поискай да ти направи питка от старото брашно, което таи, па ако не стане, му се помоли. Айде, бързо, бягай.
Момичето избърза с мръсните си ръце още по - мръсното си лице и хукна. Краката ѝ бяха разранени, защото Невена нямаше пари за обуща.
Стигна до хлебарницата и задъхана влезе вътре.
- Чичо, мама ме изпраща да поискам да ми направиш питка от старото брашно, което таиш.
Хлебарят я изгледа с остър поглед и отсече:
- Бързо да се махаш оттук! Знам ви аз, чадата, само знаете да искате! Ами труда? Аз върша труда, а вие без монети ще ми искате питка! Махай се, преди да съм извадил лопатката!
-----------------------
Невена* - Името на майката на Мария
Хлебница** - Хлебарница

Offline

#15 2013-02-21 14:23:23

Анджелика_
Member
From: Някъде из света
Registered: 2012-08-30
Posts: 471

Re: Из селото. |Завършена|

По-бързо пускай следващата част...Нямам търпение...


Седнали да се занимават с моя живот...Мисля си-тогава, колко ли скучен  е техния?:D

Offline

#16 2013-02-21 17:56:37

xnekfonikfox
Member
Registered: 2010-06-28
Posts: 21,552
Website

Re: Из селото. |Завършена|

Ощеее


"Great loves? Maybe one, if you're lucky."

Offline

#17 2013-02-21 18:19:04

nedi
Independent
From: Albuquerque, New Mexico
Registered: 2010-05-20
Posts: 20,505

Re: Из селото. |Завършена|

Още star  sun


[list=*]
[*]And if you're in love, then you are the lucky one,
'Cause most of us are bitter over someone.
Setting fire to our insides for fun,
to distract our hearts from ever missing them.
But I'm forever missing him...
[/*]
[/list]

Offline

#18 2013-02-21 18:53:20

lady_ss1
Member
From: София
Registered: 2010-09-17
Posts: 21,410

Re: Из селото. |Завършена|

Следваща! (arrow)

Offline

#19 2013-02-21 19:14:58

miss_cute_kiss
Member
From: Somewhere in the oceans
Registered: 2010-11-20
Posts: 2,890

Re: Из селото. |Завършена|

Некст,моля! С:


[list=*]
[*]"Love,love,love...and what is it good for!?
Absolutely nothing."
[/*]
[/list]

Offline

#20 2013-02-22 16:29:57

Unstoppablє
Member
Registered: 2012-08-28
Posts: 9,514

Re: Из селото. |Завършена|

  • Мария изприпка навън разплакана. Не беше свикнала някой да се отнася така с нея.
    През това време покрай нея минаваха царските данъко - събирачи. Те не я погледнаха, а само я подминаха. Детето се възхищаваше на дрехите и обувките им. Не беше виждала толкова цветове на една дреха. Една монета падна от торбичката на единия събирач. Мария погледна жълтото кръгче и чак когато мъжете се отдалечиха, тя отиде и я взе. Предположи, че може би с нея би могла да вземе нещо. Тя никога не беше докосвала пари и усещането на грапавост беше странно. Върна се обратно до хлебарницата и преди злобният хлебар да си беше отворил устата, Мария му пробута златната монета пред носа. Симеон* остана смаян. Той грабна паричката и по най-бързия начин замеси една хубава питка от най-хубавото брашно, което имаше. Изпече я, обви я в един чистичък парцал и я връчи на момичето. Мария се зарадва много, грабна питката и се затича към къщурката си. Открехна дървената вратичка и влезе тихичко. Остави питката на малката софра и легна уморена на земята. Скоро заспа.

-------------------------
Симеон* - името на хлебаря

Интересно ли ви е изобщо?

Offline

#21 2013-02-22 16:36:05

lady_ss1
Member
From: София
Registered: 2010-09-17
Posts: 21,410

Re: Из селото. |Завършена|

На мен ми е много интересно. Това е една от-малкото истории, които следя. Следваща! (arrow)  sun

Offline

#22 2013-02-22 17:52:14

nedi
Independent
From: Albuquerque, New Mexico
Registered: 2010-05-20
Posts: 20,505

Re: Из селото. |Завършена|

Много е различно, харесва ми. star  heart Още (arrow)


[list=*]
[*]And if you're in love, then you are the lucky one,
'Cause most of us are bitter over someone.
Setting fire to our insides for fun,
to distract our hearts from ever missing them.
But I'm forever missing him...
[/*]
[/list]

Offline

#23 2013-02-22 17:56:14

sunshine5383
Member
From: girlland <3 ^ ^
Registered: 2012-02-29
Posts: 2,085

Re: Из селото. |Завършена|

Много различно и интересно. Давай следваща част!


[img]http://prikachi.com/images/869/7292869x.jpg[/img]

Offline

#24 2013-02-23 09:28:38

Unstoppablє
Member
Registered: 2012-08-28
Posts: 9,514

Re: Из селото. |Завършена|

  • Петлите отвориха човките си и бурно изкукуригаха. Беше време за нивата. Мария трескаво стана и събуди майка си, която лежеше на земята до нея. Невена стана, грабна мотиките и по най-бързия начин излезе от мизерната къщичка. Мария я последва, като също мъкнеше една мотика. Отидоха на нивата и се заловиха за работа.
    Невена копаеше с две мотики, а дъщеря ѝ - с една. Слънцето напичаше безмилостно челата на работниците. Те копаеха, ли копаеха, а житото не свършваше. Мария много скоро се умори и помоли майка си да си почине за малко под дървото. Невена не беше особено доволна, но какво да прави, дъщеря ѝ е все пак. Взе и нейната мотика и я даде на едно хилаво момче. Мария се отпусна под дървото и избърса потта от челото си. Силната умора я превзе и тя скоро заспа.
    Минаха часове, когато детето най-сетне се събуди. Тя се огледа - наоколо бе същата гледка, както когато си легна. Стана и отиде при майка си. Грабна едната мотика от ръката ѝ и почна да копае. Слънцето вече беше напекло страшно силно, но селяните нямаха избор и продължаваха да работят. Жал да ти стане да гледаш безпомощните деца да копаят, вместо да играят в някоя рекичка. Но такъв беше животът. Ако искаха да оцелеят, трябваше да работят.
    Вече се свечери и всички работници, доволни от работата си, хванаха мотиките и почнаха да се разотиват към селото. Тъкмо стигнаха до къщичките си, когато един черен кон, върху който стоеше силен мъж, мина. Мъжът замахна с меча си и отсече главата на един невинен селянин. Старият човек падна, а около него се образува локва от кръв. Ужасени, селяните се разтичаха в различни посоки, когато видяха, че цяла войска минава и опожарява селото им.
    Невена бе хванала Мария за ръка и тичаше с всичка сила. Детето плачеше и в бързината наблюдаваше как селяните падаха мъртви. Изведнъж над тях прелетя един огромен кон и с копитата си успя да отнесе главата на Невена. Мария беше малка, затова конят не успя да я докосне. Детето се спря и погледна майка си. Невена се строполи на земята, а главата ѝ бе малко по-напред от тялото ѝ. Малките крачета на Мария плувнаха в кръв...

Offline

#25 2013-02-23 10:16:56

lady_ss1
Member
From: София
Registered: 2010-09-17
Posts: 21,410

Re: Из селото. |Завършена|

О. cry
Следващата част. (arrow)

Offline

Харесайте страницата ни във Facebook

Вижте най-харесваните снимки, статии и албуми директно чрез Facebook