Pages: 1
#1 2012-05-27 17:28:12
- snow white_99
- Member
- From: София
- Registered: 2011-01-27
- Posts: 996
Re: Червилото
Според последните публикации на специалисти червилото притежава защитни функции и съдържа вещества, предотвратяващи рака на устните. Но най-добре предназначението на тази важна женска “дреболия” е формулирано в известната реклама на фирма Yardley от 60-те години, която представя кутийките за червило в ленти за патрони: червилото – женското оръжие.
Но как да се ориентираме в огромното разнообразие и да изберем най-подходящото за нас червило? Кой цвят сега е модерен? Как да се грижим за устните си и навреме да предотвратим образуването на такова характерно заболяване на устните като херпеса?
Известно е, че още първобитните хора са разкрасявали телата си с различни цветове. Когато забелязали, че минералните бои са вредни за кожата, започнали да ги смесват с животински мазнини. При разкопки в едно древно селище са намерени следи от боя – смес от мас и багрилно вещество, която по своя състав приблизително съответства на съвременното червило. Смята се, че изобретяването на червилото го дължим на древните египтяни. Известно е, че те са ползвали ярки и тъмни оттенъци и даже на смъртно легло не са се лишавали от червилото. Красавиците на Древна Гърция и Рим също редовно са ползвали това козметично средство.
Според гръцката митология първият съдник на женската красота бил синът на троянския цар – Парис, на когото Зевс поръчал да успокои богините Хера, Атина и Афродита, спорещи помежду си коя е най-красива. Парис присъдил “ябълката на раздора” с надпис “За най-прекрасната” на Афродита. Много скоро я обвинили в употреба на пудра и червило.
Епохата на средновековието задълго изтласкала червилото от живота на европейките. Във Франция през втората половина на XVIII век, когато приготвяли червилото все още само от натурални продукти, то било предназначено изключително за мъже. В двора на Людовик XVI било на мода да си мажат устните, за да се открояват и да не се сливат с брадата и мустаците.
Щяло да мине още доста време, преди жените да получат достъп до червилото. И то не всички, а само известните с лекия си нрав. А на тези хубавици, които се славели с порядъчно и благопристойно поведение, подобно разкрасяване било най-строго забранено.
Второто възраждане на червилото се състояло по мнението на специалистите по време на световното изложение в Амстердам през 1803 година. Много жени оценили по достойнство козметичната новост, създадена на основата на еленова мас, в това число и прочутата актриса Сара Бернар.
През 1915 година в САЩ за първи път пуснали в продажба удобните гилзи с червило, които днес може да се открият в чантата на всяка жена.
Появило се киното, а заедно с него и жените богини – актриси, чийто образ бил внимателно “моделиран” и на които обикновените жени се стремели да приличат на всяка цена: Марлен Дитрих, Грета Гарбо, Джоан Крауфорд. Подсилваната с мощни рекламни кампании театралност излязла на мода. Киното дало на козметиката “зелена светлина”.
Методите на нанасяне на червилото станали вид изкуство, в което се проявили различни стилове. От онова време са известни Rosebud lips (“Розова пъпка”) – форма на устните, създадена от бащата на холивудския make-up Макс Фактор и популярна през 20-те години. Формата Bee stung lips (“Ухапани от пчела”) стремително излязла на мода в средите на холивудските актриси – тя не позволявала на червилото да се слее с тоналния крем. Наричали я още Vampire lips (“Вампирски устни”). Cupid's bow lips (“Лъкът на Купидон”) се наричали устни с ясно очертани ъгълчета. Малко по-късно Helena Rubinstein (Елена Рубинщайн) създала червилото Cupid's bow, придаващо на устните нужната форма. Това било на мода, докато Джоан Крауфорд не решила да си направи по-обемни устни. Търсеният ефект бил постигнат с помощта на един прост цветен щрих, който достигнал до публиката под името Hunter's bow lips (“Лъкът на ловеца”).
Жените разбрали, че червилото е в състояние да им помогне да си създадат какъвто искат ефектен образ.
През 30-те години се появила реклама на продуктите на Elizabeth Arden, в която се казвало, че начервените устни са предимство при получаването на работа.
През 1947 година Париж преживял истински козметичен бум. По витрините на магазините се появило “Ружбезе” – червило, което, както гласяла рекламата, “позволява да се целувате”. Голямо значение в киното имала издръжливостта на червилото. Синът на Макс, г-н Фактор младши, наемал за своите изследвания доброволци, но скоро им омръзнало непрекъснато да се целуват и се наложило да създадат за целта гумен модел – така наречената “Машина за целувки” (Kissing machine). Прочути актриси, в това число Бет Дейвис и Елизабет Тейлър, помогнали на червилото да завладее пазара, позирайки за рекламни фотосесии.
Сори ако има такава тема или не е за тук
If you think this has a happy ending, you haven't been paying attention.
[img]http://25.media.tumblr.com/tumblr_m8cec9ilRs1qg3fxxo2_500.gif[/img]
Offline
#2 2012-05-27 20:18:48
- miikи маLs .
- Beαutiful Bitch
- From: Bulgaria
- Registered: 2011-01-25
- Posts: 2,239
Re: Червилото
Интересно.
Offline
#3 2012-05-28 11:29:14
- mariqqxd
- Member
- From: New York
- Registered: 2012-03-03
- Posts: 340
Re: Червилото
Интересно.
[img]http://data.whicdn.com/images/31783883/tumblr_m6a6fq7KMv1rvc4sqo1_500_large.jpg[/img]
Offline
#4 2012-05-28 19:52:27
- dirtymind
- Member
- From: Barselona <3
- Registered: 2012-03-24
- Posts: 1,749
Re: Червилото
Това май си е статия!Но е доста интересно!
[img] http://24.media.tumblr.com/tumblr_m66uu … 1_1280.gif [/img]
Offline
#5 2012-06-10 10:37:07
- monkata_111
- Member
- Registered: 2012-03-08
- Posts: 524
Re: Червилото
Интересно.
She doesnt mindd . ; ))
[img]http://prikachi.com/images/286/4606286B.gif[/img]
Offline
Pages: 1