#1 2012-05-13 12:47:10

мuaa {}
Wayne's world. ♥
From: Идвам от там, където ще отидеш
Registered: 2012-03-10
Posts: 3,718

Re: Енергийните напитки вредят сериозно на здравето

Консумацията на енергийни и спортни напитки има вреден ефект върху денталното здраве, предупреждават експерти.

Честата употреба води до необратимо увреждане на зъбите, тъй като високите нива на киселинност в напитките причиняват ерозия на зъбния емайл.

Все повече млади хора консумират този вид напитки. Според статистиката 30 до 50% от американските тийнейджъри пият енергийни напитки, над 60% пият най-малко една спортна напитка на ден.

Младежите консумират тези напитки, предимно за да подобрят спортните си резултати и нивата на енергия. Смятат и че те са „по-полезни“ за тях, отколкото напитки като кока-кола, обяснява водещият автор д-р Поонам Джейн от университета в Южен Илинойс. Но повечето от тези хора са шокирани, когато научат какво въздействие имат напитките върху зъбите, допълва експертът.

Учените изследват нивата на киселинност в 13 спортни и 9 енергийни напитки. Установява се, че нивата варират между различните видове напитки от една и съща марка.

За да анализира ефекта на киселинността в продуктите върху денталното здраве, учените „потапят“ проби от човешки зъбен емайл в изследваните напитки за 15 минути, след това ги поставят и в изкуствена слюнка в продължение на 2 часа. Този цикъл се повтаря четири пъти на ден в продължение на пет дни.

Само 5 дни след експеримента вече се забелязва увреждане на емайла. Резултатите от изследванията показват и че енергийните напитки са два пъти по-вредни за зъбите, отколкото спортните.

Щетите, нанесени на зъбния емайл, са необратими, а без защитата на емайла, зъбите стават свръхчувствителни, склонни към гниене и образуване на дупки.

По тази причина експертите препоръчват ограничаване на консумацията на спортни и енергийни напитки. Съветват и дъвчене на дъвка или изплакване на устата с вода след пиенето на този вид напитки.

Освен това хората трябва да изчакат поне час, за да си измият зъбите с четка след консумация на спортни и енергийни напитки. В противен случай, киселината, която се съдържа в тях, може да се разпространи върху повърхностите на зъбите, което увеличава ерозионното действие, уточняват учените.

Изследваните енергийни напитки в проучването са: Red Bull; 5-Hour Energy; MDX; Full Throttle Fury; Rip It; Red Bull Sugar Free; Monster Assault; Von Dutch; Rockstar.


[list=*]
[*][img]http://prikachi.com/images/123/4846123R.gif[/img][/*]
[/list]
We♥it. ; Питайте ме.

Offline

#2 2012-05-13 12:49:08

sunshine5383
Member
From: girlland <3 ^ ^
Registered: 2012-02-29
Posts: 2,085

Re: Енергийните напитки вредят сериозно на здравето

Аз мразя energy drinks... Просто ми станаха някакси противни.


[img]http://prikachi.com/images/869/7292869x.jpg[/img]

Offline

#3 2012-05-13 12:58:42

jetix4e
Thug Angel
From: London
Registered: 2010-02-01
Posts: 6,367

Re: Енергийните напитки вредят сериозно на здравето

Харесвам енергийните напитки,но не пия често.

Интересно и полезно (y)

Offline

#4 2012-05-13 13:05:02

мuaa {}
Wayne's world. ♥
From: Идвам от там, където ще отидеш
Registered: 2012-03-10
Posts: 3,718

Re: Енергийните напитки вредят сериозно на здравето

Аз доста често пия енергийни напитки, но след като прочетох тая статия ще ги намаля !


[list=*]
[*][img]http://prikachi.com/images/123/4846123R.gif[/img][/*]
[/list]
We♥it. ; Питайте ме.

Offline

#5 2012-05-13 15:52:16

miss_cute_kiss
Member
From: Somewhere in the oceans
Registered: 2010-11-20
Posts: 2,890

Re: Енергийните напитки вредят сериозно на здравето

Знам,но пак ги обичам  sun
Иначе е полезно.


[list=*]
[*]"Love,love,love...and what is it good for!?
Absolutely nothing."
[/*]
[/list]

Offline

#6 2012-05-13 16:50:42

dirtymind
Member
From: Barselona <3
Registered: 2012-03-24
Posts: 1,749

Re: Енергийните напитки вредят сериозно на здравето

Харесвам енергийните напитки,но не пия често.

Интересно и полезно (y)

Offline

#7 2012-05-13 19:01:08

kiki_009
Brutal Bitch
From: Kavala,Grece <333
Registered: 2011-09-15
Posts: 8,046

Re: Енергийните напитки вредят сериозно на здравето

Аз  никога  не  съм   пила   такива  напитки  иняма и  да  пия,т'ва  ти  разказва  играта  на  организма  а  пък  и ти   разбива  нервната  система,  извода  ,само  си  съсипвате  здравето..  smile


♔...................†...........♔

Offline

Харесайте страницата ни във Facebook

Вижте най-харесваните снимки, статии и албуми директно чрез Facebook