#1 2010-01-20 14:19:42

Wiikkii
Предупреден(а) за изгонване
Registered: 2009-08-07
Posts: 5,741

Re: Грях и престъпление,възмездие и наказание

Видях темата в учебника по Литература , но не ми е поставено за домашна работа ... просто ми стана интересно ... И искам да разбера какво мислите Вие по въпроса.

Ако някой му е интересно , и иска , може да отговори на следните въпроси :

* Коя постъпка можем да определим като престъпление?
* Препокриват ли се грехът и престъплението?
* Греховната мисъл престъпление ли е?
* Кои са възможните причини за извършване на престъпление?
* Можем ли да разберем или дори да оправдаем престъпление заради мотивите му?
* Има ли благородно престъпление , както има благородна лъжа например?
* Как разбирате понятието ВИНА?
* Кой е по - виновен и кой заслужава по - строго наказание - извършителят или поръчителят на престаплението?
* Всички престъпления ли получават своето справедливо наказание?
* Кой престъпления остават ненаказани и защо?
* Има ли малки и големи престъпления?
* Кой според вас са най - тежките престъпления?
* Как разбирате понятието възмездие?
* По какво възмездието се различава от наказанието?
* Как приемате идеята за смъртното наказание?


MiSteRry, anity_kiss, monnssy, phoebe, mimitooo, y0nit0y96,  t3dencet0, bambinkata, sisity17 hug

Offline

#2 2010-01-20 15:02:58

~MiShI&B0bI~
Member
From: Варна ;)
Registered: 2008-10-08
Posts: 10,954

Re: Грях и престъпление,възмездие и наказание

* Коя постъпка можем да определим като престъпление?
Според мен като престъпление можем да определим действия,които престъпват законите.Убийство,кражба,изнасилване,продажба на наркотици,трафик на хора,контрабанда и т.н.
* Препокриват ли се грехът и престъплението?
Може би донякъде се препокриват,но не напълно.Например алкохолизма е грях,но не е престъпление,когато злоупотребяваш с нещо би се почувствал виновен пред себе си,но едва ли ще те вкарат в затвора за това че си алкохолик.Но от друга страна убийството например е грях и престъпление,значи донякъде се препокриват.
* Греховната мисъл престъпление ли е?
Според законите може би не е,но щом го мислиш,крачката към действието е много по малка.
* Кои са възможните причини за извършване на престъпление?
Причините може да са много.Липса на пари,отмъщение,завист,алчност,власт,лични интереси...
Можем ли да разберем или дори да оправдаем престъпление заради мотивите му?
Да,според мен можем.Например баща,който няма пари но има деца и жена,които трябва да изхранва - извършва кражба,не бихме ли опитали да оправдаем постъпката му? Разбира се това не означава че можем да си затваряме очите за престъпленията,но при дадените обстоятелства можем да проявим разбиране.
* Има ли благородно престъпление , както има благородна лъжа например?
Да,има - в случая по горе,бащата не краде от алчност,а защото е в затруднено положение,доходите не достигат за семейството му.Постъпката му нито би била похвална,нито няаква гордост но всички сме хора и поставяйки се на неговото място нима ние не бихме сторили същото за децата си ?
* Как разбирате понятието ВИНА?
Вина - да изпитваш чувство на съжаление заради постъпка която си извършил,наранявайки други около себе си.
* Кой е по - виновен и кой заслужава по - строго наказание - извършителят или поръчителят на престаплението?
Според мен поръчителят носи по голяма вина.Един човек може да притисне друг да извърши някакво престъпление,като например заплаши че ще нарани близките му.Така човека се чувства притиснат и уплашен и стремейки се да предпази семейството си би извършил нещо,което иначе не би сторил.За това по виновен се оказва поръчителят.
(Не съм гледала от никакви други източници,всичко написано по горе са мои мисли)
на останалите въпроси ще помисля по късно,интересно е но сега нямам време.
laugh


[img]http://i.picasion.com/pic48/8353011fe685864c24c684edb553da54.gif[/img]
I've learned so much from my mistakes ... I'm thinking of making a few more.

Offline

Харесайте страницата ни във Facebook

Вижте най-харесваните снимки, статии и албуми директно чрез Facebook